Dukan Diyeti Nedir? Nasıl Uygulanıyor? - Bir Makyaj Blog

2 Ocak 2017 Pazartesi

Dukan Diyeti Nedir? Nasıl Uygulanıyor?

Herkese Merhaba !


Dukan Diyeti adını Pierre Dukan isimli tıp doktorundan alıyor. Bu yüzyıla damgasını vurdu ve kitap satışları rekor kırdı.

Öncelikle kitabı o kadar ayrıntılı ve güzel anlatıyor ki önce kitabını almalısınız. Diyete başlamadan kitabını alıp okudum. Baktığım sitelerde ayrıntılı bulamadım. 

Bugüne kadar yaptığınız diyetler, boy, kilo hatta doğum yaptığınıza kadar bir teste tabi tutuluyorsunuz. Bu teste göre sizin kaç kilo olabileceğiniz dört aşaması kaç gün olacak hepsini bir tabloda çıkartıyor.

Dukan diyeti 4 aşamadan oluşuyor. Atak evresi, Seyir evresi, Güçlendirme evresi ve Koruma evresinden oluşuyor. 

Diyet tamamen protein ağırlıklı ve bunu yapabileceğinizi düşünüyorsanız başlamalısınız.

Atak Evresi ; Sadece yulaf kepeği 1,5 yemek kaşığı kadar ve proteinle beslendiğiniz ilk evreyi oluşturuyor. Vereceğiniz güne göre 1 ile 10 gün arasında Atak Evresi değişmekte. Bu dönemde karbonhidrat yok. Yenilmesi gereken besinler ; az yağlı etler (kuzu ve pirzola hariç) , bütün balıklar , sakatatlar, hindi ve tavuk dilimleri , kaz ve tavuk (derileri hariç) yağsız jambon ve spor. 

Seyir Evresi ; Artık proteinlere ek olarak,  her öğünde tüketmemek koşuluyla domates, salatalık, turp, ıspanak, kuşkonmaz, pırasa, taze fasulye, lahana, mantar, kereviz, rezene, tüm salata türleri, hindiba, pazı, patlıcan, kabak, havuç ve pancarlar dahil sebzeler yiyebiliyoruz. 

Yalnızca nişastalı sebzeler yasak: Patates, pirinç, mısır, bezelye, nohut, bakla, mercimek ve börülce gibi. 

Güçlendirme Evresi ; Bu evrede hedeflenen kiloya ulaşılmış olması bekleniyor. Her verdiğiniz kiloya 10 gün güçlendirme uyguluyorsunuz.

Atak evresindeki proteinleri , seyir dönemi sebzeleri, muz , üzüm ve kiraz dışında , her gün bir porsiyon meyve , günde 2 dilim tahıllı ekmek, çok yağlı olmayan peynir, haftada 2 porsiyon nişastalı gıda, 1,5 yemek kaşığı yulaf kepeği yiyebiliyoruz. Haftada 2 gün ödül yemeğimiz var. Ayrıca haftada bir gün sabitleyerek protein günü ilan ediyoruz. 

Koruma Evresi ; Artık istediğiniz gibi yiyebiliyorsunuz. Sadece 1 gün protein günü oluyor. Eski kilonuza gelmemek için tabi ki hafif hafif diyeti uyguluyorsunuz.

Ayrıca her evrede spor ve su şart. Atak evresinde 1,5 lt, Seyir evresinde 2-3 lt ve geri kalan hayatınız boyunca artık su tüketimi ve spor olmalı. 

Mantığını ve neyi ne için yaptığınızı öğreniyorsunuz. Sağlık sorunlarınız var ise doktorunuza danışmalısınız. 

Testi nasıl uyguluyoruz ; Türkçe anlatımı için ve testi yapmak için buraya tıklayınız. 


Atak evresinde görüşmek üzere :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder